Комп’ютерна томографія (КТ або СКТ, МСКТ) – один з ключових методів діагностики внутрішніх органів і систем, методом багатошарового сканування за рахунок рентгенівських променів. Якщо говорити простіше, то комп’ютерний томограф це «великий і більш потужний рентген»
Традиційний рентгенографічіскей метод (рентген) може забезпечити знімок лише в одній проекції. Коли знімок КТ дозволяє розглянути об’єкт з понад точністю до міліметра зі всіх видимих сторін.
В процесі обстеження методом комп’ютерної томографії рентгенівська трубка випускає тонкий, віялоподібні пучок рентгенівських променів, який сканує тіло, рухаючись навколо нього по колу. Навпаки рентгенівської трубки встановлена кругова система детекторів, які фіксують інтенсивність випромінювання після проходження через тканини організму.
Метод проведення комп’ютерної томографії можна розділити на два види:
1. КТ без контрасту – нативное дослідження (без застосування контрастної речовини)
2. КТ з контрастом – болюсное дослідження (із застосуванням контрастної речовини)
1. Вас проведуть в процедурну кімнату, де попросять зняти всі металеві предмети розташовані в зоні обстеження
(Сережки, кільця, браслети, бюстгальтер з металевими елементами і т.п.)
2. Вас попросять лягти на м’який пересувний стіл томографа. Протягом усього сканування стіл буде рухатися в горизонтальній площині, а кільце з детекторами обертатися навколо Вас. При цьому необхідно зберігати повну нерухомість і слідувати вказівкам лікаря (вдих, видих, затримка дихання).
3. Процес дослідження припускає, що в момент обстеження в кімнаті з томографом (процедурної) будете перебувати тільки Ви. Переживати з цього приводу не варто, оскільки наші фахівці будуть спостерігати за Вами з початку і до кінця обстеження. Також томограф оснащений системою зворотного зв’язку, так що Вас будуть не тільки бачити, а й чути
При проведенні дослідження з контрастом Вам поставлять внутрішньовенний катетер через який рентгеноконтрастний препарат буде надходити в Ваш організм. Постановка даного катетера схожа на звичайнісінький внутрішньовенний укол, а момент введення препарату абсолютно безболісний. Як правило, пацієнт відчуває приємне тепло по всьому тілу, що може навіть позитивно позначитися на протіканні обстеження. В іншому процедура повторює комп’ютерну томографію без контрасту.
Про те, як виводиться рентгеноконтрастное речовина Вам повідомить лікар-анестезіолог або ж Ви можете прочитати про це в статті «Після КТ».
Удосконалення систем комп’ютерної томографії забезпечило значне поліпшення якості зображення при значному зниженні променевого навантаження. Завдяки високій швидкості дослідження, руху внутрішніх органів і пульсації судин не впливають на якість зображення. Можливість дослідження тонких і надтонких зрізів (менше 1 мм) дозволяє виявляти мінімальні зміни внутрішніх органів.
Застосування спеціальних комп’ютерних програм дозволяє представляти отримані в ході сканування дані в найбільш зручному для інтерпретації вигляді. Так, фахівець може вивчити набір зображень послідовно розташованих шарів (аксіальних зрізів), реконструювати зображення в будь-якій площині (корональної, сагітальній, криволінійної). Провести вимірювання розмірів / відстаней / площ, побудувати наочну тривимірну модель, «заглянути» всередину порожніх структур – провести віртуальну бронхоскопію при дослідженні легких або віртуальну колоноскопію при дослідженні товстої кишки і т.д.
Всі дані, отримані в ході комп’ютерної томографії, можуть бути не тільки представлені на плівці, а й збережені на знімних носіях або передані по мережі в інші медичні установи.